Çırağan Sarayı
Çırağan Sarayı 1863 – 1873 yılları arasında Dolmabahce ve Beylerbeyi saralarının da mimarları olan Balyan ailesi tarafından Sultan Abdülaziz’in emri ile yaptırılmıştır. Sultan Abdülaziz sarayda uzun sure oturmamış ve tekrar Dolmabahce Sarayı’na geri taşınmıştır.

Sarayda daha sonra 1876 yılında tahta kısa süreliğine oturan ve sonra tahttan indirilen Sultan 5. Murad kalmıştır. 1905 yılında çıkan yangında harap olan saray 1990 larda Kempinski Hoteli tarafından restore edilmiştir.

Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Sarayı 1843 – 1856 yıllarında Mimar Karabet ve Nikogos Balyan tarafından inşa edilmiştir. Yapımı 1856’da tamamlana saray 16 ayrı bölümden oluşmuştur. Saray, Pazartesi ve Perşembe günü hariç müze olarak ziyarete açıktır. Bir zamanlar yalnızca sultan ve vezirleri tarafından kullanılan ana giriş kapısı Bab-ı Hümayun, Saray Bahçesindeki Kuğulu Çeşme, Mısıır mermerleri ile süslü Padişah Hamamı, Atatatürk’ün Yatak Odası, Pembe Oda, özel günlerde kullanılan Padişahın, annesi ve eşlerini kabul ettiği Mavi Oda, Merasim Salonu sarayın en önemli bazı bölümleridir

Beylerbeyi Sarayı
Beylerbeyi Sarayı 1860 – 1865 yıllarında Mimar Sarkis Balyan tarafından yapılmıştır. Saray bir yaz ikametgahı ve yabancı misafirler için bir konukevi olarak Barok tarzında ile inşa edilmiştir. Saray Harem ve Selamlık olarak yapılmış olup, boğazdaki diğer Dolmabahçe ve Çırağan Sarayına göre daha küçük boyutttadır. Sarayın ceşitli odalarını bir deniz aşığı olan Abdülaziz için deniz motifli kumaşlar ile süslüdür.Saray, Pazartesi ve Perşembe günü hariç müze olarak ziyarete açıktır. Saray tur eşliğinde gezilebilir. Tur rehberler eşliğinde genelde 45- 50 dakika arası surer. Sarayın en güzel yeri içinde bir havuz ve çeşme bulunan Kabul salonudur. Sarayın zemini izolasyon amaçlı Mısır hasırı kullanılmıştır.

Tekne Kiralama Fiyat Teklifi Alın:

    Tur Tipi *

    Tur Tarihi *

    Kişi Sayısı *

    Email *

    Mesajiniz